Etykieta

Home / Czytelnia / Etykieta

Podczas treningu wszystkich japońskich sztuk wali niezmiernie ważną rolę odgrywa etykieta. Porządkuje ona trening, zapobiega chaosowi i wskazuje na odpowiednią hierarchię. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych pojęć przydatnych w codziennej praktyce.

Wchodząc na salę wykonujemy ukłon w pozycji stojącej: Tachi Rei. następnie, jeżeli nie ma jeszcze instruktora, zajmujemy się indywidualną rozgrzewką. Po jego wejściu na znak jednego ze starszych uczniów wszyscy siadają. Każdy, kto się spoźni siada na końcu maty (przy wejściu) oczekując pozwolenia trenera na dołączenie do grupy.Podczas zbiórki na komendę mokuso (medytować) wszyscy przymykają oczy, koncentrując się na oddechu.

Celem medytacji jest psychiczne przygotowanie do trudów treningu. Po słowie yame (koniec) przerywamy koncentrację, a prowadzący podaje komendę shomen ni rei (ukłon w przód), na którą wszyscy wykonują ukłon w kierunku kamiza. Po jego wykonaniu instruktor obraca się twarzą do uczniów i wypowiada otakai ni rei (ukłon wzajemny). Wszyscy kłaniają się w jego kierunku wypowiadając onegaishimasu (uprzejmie proszę – w domyśle – o wspólny trening).

Potem instruktor wstaje, a na jego znak wykonują to samo uczniowie. Ceremoniał zakończenia jest taki sam jak rozpoczęcia, z tym, że po komendzie otagai ni rei wykonujemy ukłon wzajemny mówiąc domo arigato gozaimashita (uprzejmie dziękuję za wspólny trening).

 

Stopnie i kolory pasów

W różnych szkołach Aikido na świecie stosuje się różne systemy stopni uczniowskich. W Lubelskiej Akademii Aikido stosujemy kolory pasów używane w judo (stopnie mistrzowskie wszędzie jednakowo oznaczane są czarnym pasem)

Stopnie uczniowskie dla dorosłych