Podstawy techniczne

Home / Czytelnia / Podstawy techniczne

Aikido, jak każda sztuka walki, ma pewne pryncypia bez, poznania których dalsza nauka jest całkowicie niemożliwa. Poniższy krótki artykuł ma za zadanie przybliżyć przyszłym adeptom te najważniejsze…

POZYCJA

Podstawowa pozycja w aikido to tzw. pozycja trójkątna (sankaku tai). Kolana powinny być lekko ugięte a sylwetka wyprostowana i lekko skręcona (profil, jak strzelający łucznik). Nie patrzymy na atakującego, ale w bok, staramy się go wyczuć. W zależności od tego która noga jest z przodu pozycja przyjmuje nazwę: MIGI HANMI (prawa z przodu), HIDARI HANMI (lewa zprzodu). Jeżeli obaj aikidocy stoją względem siebie w jednakowych pozycjach wówczas nazywamy ją AI HANMI, gdy w przeciwnych GYAKU HANMI.

PORUSZANIE 

Wyróżniamy trzy sposoby poruszania się:

  • Tsugi ashi (krokiem dostawnym) – Polega on na przesuwaniu nogi wykrocznej w przód i dołączaniu drugiej. Odległość między stopami po zakończeniu ruchu powinna być taka sama jak przy pozycji wyjściowej. Ten sam ruch możemy wykonywać również do tyłu, z tym, że ruch rozpoczyna naga zakroczna
  • Ayumi ashi (krokiem przestawnym) – W tym przypadku ruch do przodu wykonuje noga zakroczna. Zmienia się wtedy pozycja np. jeżeli stoimi w MIGI HANMI, to po tym kroku będziemy stali w pozycji przeciwnej HIDARI HANMI i wykonując ten ruch dalej wrócimy ponownie do MIGI HANMI.
  • Tai sabaki (zwroty i obroty ciała) – Wyrózniamy tu dwa podstawowe: tenkan oraz irimi tenkan.

Tenkan jest to obrót ciała na nodze wykrocznej (przeważnie o 180 stopni). Ruch zawsze rozpoczyna głowa. Wiele osób zapomina o tym, co ma później odzwierciedlenie w wolnym wykonaniu zejścia. „Baletowe” tenkan tzn. wykonywanie nogą zakroczną zbyt obszernego ruchu (po kole), jak też zbyt dalekie odstawienie jej po jego zakończeniu ruchu pochłania dużo czasu. Czasu, którego w czasie ataku jest mało. Przy szybkim napastniku wykonującym np. mae geri (kopnięcie proste) w twarz, wolne wykonanie tenkan wiąże się w najlepszym przypadku z wizytą u stomatologa. Zejście powinno odbywać się szybko, zdecydowanie, bez zbędnej finezji ale też dokładnie technicznie. Osoba, która ciągle ćwiczy w tym samym (wolnym) tępie nie będzie mogła poradzić sobie z szybkimi atakami, dlatego ci co opanowali już dobrze tenkan powinni wykonywać go w szybszym tempie.

Irimi tenkan jest kombinacją ruchu AYUMI ASHI i TENKAN. Jest wiele odmian tego ruchu np. po kącie prostym, w czterech kierunkach, łączenie kilku IRIMI TENKAN. Celem takiego ćwiczenia jest umiejętność swobodnego poruszania się w dowolnym kierunku i momencie. TAI SABAKI stanowią podstawę wszystkich sztuk walki.

ATEMI 

Są to uderzenia we wrażliwe punkty na ciele człowieka. Oczywiście w zależności od sytuacji spełniają swoje różne cele. Standardowo mają pomóc w wykonaniu techniki, oszołomić przeciwnika i zakłócić jego koncentrację. Atemi wykonujemy szybko, w sposób niewidoczny dla napastnika, nie dając mu możliwości zablokowania. Ueshiba zwykł mawiać: „Aikido to irimi i atemi. Wszystkie techniki zawierają atemi”. Oczywiście atemi wykonujemy nie tylko ręką, ale też nogą, kolanem, łokciem. Aikido bez atemi jest tylko pięknym baletem.